Terugblik: SURF IAM Unconference 2026

Maandag 5 oktober vond alweer de derde editie van de SURF IAM Unconference plaats, in het teken van identiteit en toegang bij de leden van SURF. Een dag waarop de bijna 100 deelnemers zelf het programma bepaalden. In de bibliotheek aan de Neude in Utrecht wisselden de sessies elkaar af, en was er veel ruimte om met elkaar in gesprek te gaan, tijdens de sessies én daarbuiten. Dat daar behoefte aan is, blijkt. Zo vertelt een van de deelnemers: “We hoeven niet allemaal het wiel opnieuw uit te vinden. Het is juist belangrijk dat we als instellingen bij elkaar kunnen afkijken.”

Jan Michielsen opende de dag in het theater met een scherpe en ironische blik op AI, de 'superintelligentie', met de (natuurlijk onnodige ;)) oproep om deze dag op onze eigen intelligentie te vertrouwen. Na een korte update over SURF Access en het doornemen van de spelregels van de dag, was het tijd om met elkaar de agenda te bepalen. En dat ging soepel: in no time stonden er 16 onderwerpen op het bord, verdeeld over vier rondes en vier zalen. Bekijk hier het programma en de notulen. 

IAM Unconference podium

Een paar sessies uitgelicht 

Twee drukbezochte sessies gingen over eduID: eduID en IDM-ervaringen en Wat zijn de uitdagingen als we in 2030 alleen nog eduID gebruiken?. De rode draad: instellingen zien de meerwaarde, maar kiezen voor een geleidelijke invoering. Deelnemers adviseerden om klein te beginnen, bij een concreet knelpunt, en eduID te koppelen aan een interne identifier. Zo hoef je niet je hele applicatielandschap aan te passen. De grootste hobbels liggen op dit moment bij de integratie met Microsoft en het bestuurlijk draagvlak. 

Wouter Wierenga van de UU zette de plek van IAM binnen de instelling op de agenda, met de vraag hoe IAM een bedrijfsproces wordt in plaats van een IT-proces. Die positie blijkt namelijk nogal te verschillen: bij de ene instelling is IAM onderdeel van IT, bij de andere zit het juist dicht tegen HR aan. 

Ook de sessie IDM en derden, ingediend door Joop van der Wal van de UvA/HvA, trok veel belangstelling. Hoe regel je toegang voor mensen die geen medewerker of student zijn, zoals gasten, extern personeel of huurders? Instellingen pakken dat heel verschillend aan, en gastaccounts worden in de praktijk ook weleens gebruikt waarvoor ze niet bedoeld zijn.  

De onderwerpen soevereiniteit en digitale autonomie, die altijd hoog op de agenda staan, kwamen meerdere keren terug. Hoe houd je als instelling regie over je eigen IAM-omgeving, en welke rol spelen leveranciers daarin? 

Niet elke sessie draaide om grote aantallen. Bij sommige onderwerpen dook juist een kleine groep de diepte in. Zulke kleinere sessies bieden ruimte voor extra verdieping en een open uitwisseling van ideeën. 

Vraag maar raak  

Nieuw dit jaar waren de vraag-maar-raak-stands, waar collega's van verschillende SURF-diensten klaarstonden.  

Bij een van de stands kregen deelnemers een preview van het nieuwe SURF Access-dashboard en konden ze direct hun feedback en bevindingen delen. De chocolaatjes die hier werden uitgedeeld, bleken absoluut niet nodig om mensen naar deze stand te lokken. En er was nog meer ruimte voor inspraak: deelnemers mochten ook stemmen op het nieuwe logo van de dienst. Of het een sleutel of toch een deur wordt, blijft nog even geheim. 

Logo SURF Access deur
Logo SURF Access sleutel

Samen verder 

We kijken terug op een mooie derde editie van de IAM Unconference en bedanken alle deelnemers voor hun betrokkenheid en enthousiasme. Zo'n dag laat maar weer zien hoeveel behoefte er is aan deze community en aan het leren van elkaar.  

Ben je benieuwd naar meer? Je hoeft niet tot volgend jaar te wachten. Vier keer per jaar organiseren we een Unconference-werkmiddag, waarin we een hele middag dieper ingaan op één thema. Ook daar bepalen de deelnemers zelf de inhoud: heb je een onderwerp dat je graag wilt bespreken, draag het vooral aan via het IAM forum. 

Auteur

Reacties

Dit artikel heeft 0 reacties

Gerelateerde artikelen